Slacklinerka napíná lajnu nad pouští

Česká královna highline se letos vydala "napnout pár lajn" do Jordánské pouště Wadi Rum.
"Poušť je mé oblíbené místo. V noci je zima, přes den vedro. Je třeba mít oblečení, které zvládá oba extrémy.
BLACKYAK se osvědčil jako vždy." říká Anna.

Na dvoutýdenní výpravu jsme se vydali s výbornou partičkou, kterou tvořili lezci z Česka, Polska a Belgie.

Totálními napínacími motory byli rozhodně Lukáš Černý a Radek Hůlka. Člověk si do místa, kde nikdy nebyl, může podle mapy naplánovat kde co. Ale ne vždy to pak jde zrealizovat. Celý první den jsme proto strávili prozkoumáváním terénu.

Měřítko Wadi Rum je neskutečné. Skály se tyčí až 700 metrů nad oranžovou pouští, kterou se prohání jeepy a velbloudi. My neměli ani jedno, tak jsem museli po svých.

Vzhledem k neomezeným možnostem tohoto místa jsme vybraly směry, které byly logické - relativně blízko vesnice a dostupné solo lezením bez lana.

Na místo jsme vezli vrtačku, 300 metrů lajny a vše potřebné k jejímu napnutí.

Napínací dny jsou rušné a většinou se vůbec nezastavíme. Lajny, které jsme tu napnuli byly dlouhé 135, 115 a 45 metrů. Každou vždy dáváme na dvojito z důvodu bezpečnosti.

Když je vše hotovo, stojí to za to.

Jakmile je lajna připravena, střídáme se na ní, takže každý jde třikrát až pětkrát za den.Mezi lezením je dostatek času na rozjímání, jógu a tichý obdiv k té ohromující krajině.

S nečekanými událostmi a nečestnými lidmi se bohužel setkáte i v jordánské poušti.

Předposlední den nám někdo napnutou lajnu sundal a odnesl. Nikdy jsem o takovém zloději neslyšela.

Přesto, že krást se nemá, musím těm zlodějům přiznat odvahu a zručnost. Odnesli úplně vše. Museli přijít na to, jak se to celé rozmotává a na kraji skály to v noci provést. Velmi pravděpodobně bude naše vybavení využito na sedla pro velbloudy a obojky pro kozy.

Jordánsko jsem si zamilovala. Znovu a znovu mě baví zažívat ten pocit, jak strašně malá jsem oproti prostoru kolem, pouštím a skalám.

Wadi Rum přesně takovým místem je. Obrovské skály, oranžový písek, zvuk jeepů, šelest větru, slunce, budíček v 5 s ranní modlitbou, klidné přežvykování velbloudů, zahalené ženy, muži v nočních košilích, sladký čaj, vůně kouře a miliony hvězd...


Anna Kuchařová

Fotografie: Justyna Wallis & Pawel Jarosiewicz